JAK DOSTAĆ SIĘ NA STUDIA W WIELKIEJ BRYTANII
Jeszcze do niedawna Wielka Brytania była kierunkiem numer 1 dla polskich maturzystów chcących studiować za granicą. Niestety przez Brexit dziś mało kogo stać na studiowanie w UK. Wzrosły bowiem koszty czesnego, a kandydatom z UE odebrano możliwość zaciągania kredytu na studia.
Moja starsza córka „załapała się” na studia jeszcze na starych warunkach – czesne wynosiło wtedy 9 tys. funtów za rok i na całość rząd brytyjski udzielał pożyczki studenckiej. Absolwent zaczynał ją spłacać dopiero, gdy poszedł do pracy i zaczął zarabiać godziwe pieniądze (powyżej 8 tys. PLN). Raty miesięczne do spłaty nie były wysokie, pożyczka nieoprocentowana, więc to wszystko miało sens.
Obecnie czesne dla członków UE wynosi tyle, ile dla „całego świata” i w zależności od kierunku studiów jest to od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy funtów za rok nauki. Na starych warunkach można studiować, jeśli ma się status przesiedleńczy, jeśli więc macie jakąś zapomnianą ciotkę w Londynie, czym prędzej odnówcie z nią relację 🙂
STUDIA W WIELKIEJ BRYTANII – TERMINY I PROCES
Terminy składania aplikacji są dwa. Pierwszy, wcześniejszy około 15 października dotyczy aplikowania na Oxbridge (Oxford i Cambridge) i takie kierunki jak medycyna, stomatologia czy weterynaria. Drugi termin na resztę kierunków wypada około 15 stycznia (w każdym roku jest to inna data, sprawdźcie.)
Proces aplikowania zaczyna się od końca, czyli od sprawdzenia ostatecznych terminów złożenia dokumentów. W Polsce papiery na wybrane kierunki składa się dopiero po otrzymaniu wyników maturalnych, jeśli jednak polski licealista chce wybrać się na studia do UK, musi zacząć myśleć o aplikacji najpóźniej na początku czwartej klasy, a nawet w już trzeciej klasie.
W Wielkiej Brytanii po złożeniu papierów kandydat (jeśli się spodoba) otrzymuje tzw. ofertę, czyli zaproszenie do studiowania na wybranym kierunku. Jest to oferta warunkowa: „Drogi kandydacie, jeśli otrzymasz z matury minimum 75% z tego i tamtego przedmiotu, to będziesz na 100% do nas przyjęty”.
W UK można aplikować na 5 kierunków studiów i dostać 5 ofert, 4, 3, 2, 1 lub żadnej 🙁 O tym, co wtedy począć, piszę w dalszej części artykułu.
To „ofertowanie” dzieje się zazwyczaj między październikiem a majem. W maju należy ze wszystkich otrzymanych ofert wybrać tylko dwie i oznaczyć jako first choice i second choice. Gdzie się to wszystko wybiera i ustawia? W portalu UCAS, który „ogarnia” proces aplikacyjny kandydata.
O tym, czy dostali się na studia kandydaci dowiadują się w UK dość późno, bo dopiero w połowie sierpnia. Wtedy na wyspie ma miejsce „coroczne zawieszenie UCAS”, czyli „Dzień Przydziału na Studia”. Wskazanego dnia o godzinie dziewiątej rano, młodzież z Wielkiej Brytanii i inni kandydaci z całego świata starają się jednocześnie zalogować do portalu. W przeddzień do UCAS trafiają (w tajemnicy przed kandydatami z UK) wyniki ich matur, które są od razu łączone z wyborami kierunków, co skutkuje wyświetleniem się komunikatu: Drogi kandydacie, zostałeś przyjęty tu (nazwa kierunku), gratulacje!
Oczywiście polski maturzysta zna swoje wyniki matur już na początku lipca, jest więc w stanie stwierdzić czy dostał te minimum 75% i bez UCAS wie, że się na studia dostał.
STUDIA W WIELKIEJ BRYTANII – ILE UCZELNI MOŻNA WYBRAĆ
W UK możesz aplikować na 5 uczelni i na wszystkich musisz wybrać ten sam (z grubsza) kierunek, bo w portalu UCAS podpinasz jeden list motywacyjny i musi się „nadawać” do wszystkich kierunków. Moja starsza córka na czterech uniwersytetach wybrała prawo, a na jednym prawo z polityką. Pisała więc w liście motywacyjnym o prawie, a w jednym z akapitów, że interesuje ją również polityka.
STUDIA W WIELKIEJ BRYTANII – APLIKACJA PRZEZ UCAS
Na początek trzeba się w portalu UCAS zarejestrować i wnieść opłatę w wysokości 20 funtów. Pamiętaj, cokolwiek tam zamieszczasz, to musi być twoje. Nie przepisuj cudzych personal statement! Nie kopiuj fragmentów z internetu! UCAS wyłapuje plagiaty i zamyka kandydatowi możliwość aplikowania na studia w Wielkiej Brytanii do końca życia. Personal statement ma w UCAS limit 4000 znaków i 47 linijek testu (to około strony z hakiem). Znaki zliczają się automatycznie, musisz się zmieścić w limicie.
STUDIA W WIELKIEJ BRYTANII – WYMAGANIA I DOKUMENTY
Proces aplikacji rozpoczyna się przez UCAS (można potrenować na przykładowym formularzu na stronie, jak wygląda jego wypełnianie). Trzeba też zarejestrować się na stronach uczelni, na które się aplikuje i przesyłać im dodatkowe rzeczy, gdy o nie poproszą np. stopnie z ubiegłych lat czy wyniki matur. Lista dokumentów i spraw do załatwienia wygląda mniej więcej tak:
- List motywacyjny (zwany również Personal Statement) – list o tobie, o tym jaki jesteś fajny i zdolny, dlaczego chcesz studiować ten kierunek, i dlaczego to właśnie ciebie uczelnia powinna wybrać spośród innych kandydatów. W UK na nikim nie robi wrażenia, że kandydat chodził do szkoły. Wszyscy chodzą, dlatego liczą się pozaszkolne aktywności wszelkiego rodzaju (a najbardziej te związane z wybranym kierunkiem studiów).
- Tłumaczenia stopni z poprzednich lat liceum (klasa 1, 2 i 3) oraz z ostatniego półrocza.
- Scan wyników egzaminu IELTS (trzeba zdać ten egzamin nawet jeśli się chodziło do szkoły z wykładowym angielskim (uczniowie spoza UK, którzy kończą liceum w UK też muszą go zdać).
- Scan paszportu.
- Rekomendacja nauczyciela – list, w którym nauczyciel z twojej obecnej szkoły opisuje kim jesteś, wymienia twoje mocne strony i osiągnięcia, rekomenduje cię uczelni oraz zapewnia, że dzięki twojej zaradności i pilności poradzisz sobie na studiach za granicą 😉
- Przeróżne zaświadczenia odbytych szkoleń, praktyk czy staży potwierdzające, że interesujesz się tym kierunkiem studiów (moja córka załączyła zaświadczenie o odbyciu praktyk w kancelarii prawnej), że chętnie udzielasz się społecznie (zaświadczenia o wolontariatach), że jesteś aktywny poza szkołą (hobby, sport, inne pozalekcyjne pasje). Pokazując swoje zainteresowania i podejmowane przez ciebie aktywności, zwiększasz swoje szanse na przyjęcie na studia.
- Inne dokumenty lub prace związane z kierunkiem – np. na architekturę mogą wymagać rysunków, czyli tzw. teczki twoich prac (takie portfolio buduje się co najmniej rok).
- Świadectwo ukończenia liceum
- Świadectwo maturalne.
Dokumenty takie jak świadectwa muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego, a inne jak zaświadczenie o wolontariacie czy opinia nauczyciela od razu napisane w języku angielskim.
STUDIA W WIELKIEJ BRYTANII – WYBÓR KIERUNKU STUDIÓW
Jak szukać kierunków studiów w UK? Sprawdzając ofertę wybranych uniwersytetów, portal www.UCAS.com lub stronę www.educations.com. Wybierając kierunki, na które będziecie aplikować, zwróćcie uwagę, by były one zróżnicowane pod względem trudności dostania się na nie. Weźcie coś ambitnego np. Oxford :-), coś realistycznego (dobrego, ale w zasięgu waszych możliwości), i coś, co nazwiemy „deską ratunkową”. Takie strategia sprawi, że prawdopodobieństwo otrzymania ofert wzrośnie. A co jeśli nie lub będą słabe? Wciąż macie jeszcze szansę „złapać” coś fajnego w połowie sierpnia – w „Dniu Przydziału na Studia” w portalu UCAS zostaje kilka tysięcy nieobłożonych miejsc na różnych kierunkach i uniwersytetach. Kto pierwszy, ten złapie fajniejsze, trzeba tylko przysiąść przez ekranem komputera wcześnie rano, jak tylko system „się otworzy” i rozpocząć polowanie.
Powodzenia!