JAK DOSTAĆ SIĘ NA STUDIA W HOLANDII
Nie jestem wielką specjalistką od aplikacji na studia zagraniczne, ale starsza córka studiuje w Liverpoolu, a młodsza w Hadze, więc co nieco o tym wiem 🙂
W 2022 roku pomagałam tej młodszej dostać się na uczelnię w Holandii – rozgryzłyśmy wtedy cały proces, w efekcie czego córka dostała się na wszystkie trzy uczelnie, na które aplikowała.
Czy trudno jest się dostać na studia w Holandii?
Moim zdaniem nie. Wystarczą niezłe stopnie i dobrze przygotowane dokumenty. Najważniejsze, by za aplikację zabrać się z wyprzedzeniem. Im szybciej zaaplikujesz, tym szybciej dostaniesz ofertę.
STUDIA W HOLANDII – TERMINY I PROCES
Kierunki są oczywiście różne, łatwiejsze i ambitniejsze. Inaczej aplikuje się na „zwyczajne studia” bez dodatkowych wymagań (equal opportunity courses), a inaczej na kierunki numerus fixus, gdzie przyjmowana jest określona liczba studentów, a sam proces jest bardziej skomplikowany i kilkuetapowy. Kierunki numerus fixus to choćby medycyna, psychologia, inżynieria, stosunki międzynarodowe, ekonomia czy business i od uczelni zależy, jak proces rekrutacyjny będzie wyglądał. Może wymyślić dodatkowe testy lub interview. Na jednym z egzaminów na studia medyczne podstawiono aktorów odgrywających „trudnych” pacjentów, by sprawdzić, jak kandydaci poradzą sobie z sytuacją.
W 2022 aplikacja na studia numerus fixus rozpoczynała się 1 października, papiery można było składać do 15 stycznia 2023. Na inne „zwyczajne” kierunki czas był dłuższy – do 1 maja.
Proces aplikowania na studia w Holandii zaczyna się od końca, czyli od sprawdzenia ostatecznych terminów złożenia dokumentów. W Polsce papiery na wybrane kierunki składa się dopiero po otrzymaniu wyników maturalnych. Jeśli jednak polski licealista chce wybrać się na studia do Holandii czy Wielkiej Brytanii, musi zacząć myśleć o aplikacji najpóźniej na początku klasy maturalnej. Od uczelni zachodnich po złożeniu papierów kandydat (jeśli się spodoba) otrzymuje tzw. ofertę, czyli zaproszenie do studiowania na wybranym kierunku. Oferta jest ważna, o ile dostarczy świadectwo ukończenia liceum i maturalne. To oznacza, że uczeń czwartej klasy polskiego liceum może już wiosną mieć zaklepane miejsce na studiach w Holandii. Po zdaniu matury, wysyła tylko świadectwa i jedzie na wakacje.
STUDIA W HOLANDII – WYBÓR KIERUNKU STUDIÓW
Zakładam, że już wiesz, co chcesz studiować, a przynajmniej wiesz mniej więcej, bo na różnych uniwersytetach podobne kierunki mogą mieć trochę inne programy i inaczej się nazywać. Wyjaśnię to krótko na przykładzie mojej córki.
Córka chciała studiować projektowanie przestrzenne (tak ten kierunek nazywa się w Polsce). W Holandii nazwy kierunków brzmiały: Urban Studies (Leiden University), Spatial Planning and Design (University of Groningen), Build Environment (Breda University of Applied Sciences).
Jak poszukać kierunku dla siebie? Ja po prostu odwiedziłam strony internetowe wszystkich uniwersytetów w Holandii. Na wielu z nich od razu po wejściu na stronę możesz zmienić język na angielski, a nawet kliknąć w gotowy link „Bachelor courses in English”. W zależności od uniwersytetu kierunków z wykładowym angielskim może być od sześciu do trzydziestu. Poczytaj o kursach i wymaganiach, a najlepiej od razu zrób sobie tabelkę, bo na koniec dnia wszystko ci się pomiesza. Jakie informacje zbierać w tabelce? Nazwa interesującego cię kierunku studiów, nazwa uniwersytetu (lub informacja, że na danym uniwersytecie nie mają nic ciekawego), krótki opis kursu, tytuł naukowy, jak otrzymasz na koniec, czy studia są trzy- czy czteroletnie, jakie są wymagania, terminy i koszty. To ćwiczenie sprawi, że poczujesz temat i łatwiej zdecydujesz, które uczelnie wybierzesz.
STUDIA W HOLANDII – ILE UCZELNI MOŻNA WYBRAĆ
W Holandii możesz aplikować na 4 uczelnie (nie więcej), ale nie musisz na każdej uczelni wybierać tego samego (lub bardzo podobnego) kierunku. Dlaczego o tym wspominam? Bo w przypadku aplikacji na studia w Wielkiej Brytanii pisze się jeden list motywacyjny i musi się on „nadawać” do wszystkich kierunków, na które się aplikuje. Moja starsza córka chciała studiować prawo, więc pisała w liście motywacyjnym o prawie, a kierunki które wybierała na różnych uczelniach to było prawo i tylko prawo 🙂
W Holandii możesz wybrać różne kierunki na różnych uczelniach i przygotować do każdej aplikacji zupełnie inny list motywacyjny. Warto z tego skorzystać zwłaszcza w sytuacji, gdy masz do wykorzystania 4 szanse, a twój kierunek jest oferowany tylko przez trzy holenderskie uczelnie (tak było w przypadku mojej młodszej córki). Możesz wtedy jako czwarte wybrać sobie zupełnie inne od pozostałych studia – podpinasz wtedy do aplikacji dedykowany im list motywacyjny.
STUDIA W HOLANDII – APLIKACJA PRZEZ STUDIELINK
Aplikowanie na studia odbywa się przez portal StudieLink. Kandydat musi założyć tam sobie konto, otrzymuje wtedy numer kandydata, którym będzie posługiwał się przez cały proces rekrutacji.
W portalu jest zbiorcza informacja o kandydacie i wybranych przez niego czterech kierunkach, ale konkretne aplikacje składa się już poprzez serwisy internetowe wybranych uniwersytetów.
STUDIA W HOLANDII – WYMAGANIA I DOKUMENTY
Na pierwszy rzut oka wymagania na studia w Holandii nie są zbyt wygórowane – należy mieć świadectwo ukończenia liceum, świadectwo egzaminu dojrzałości (czyli zdaną maturę) i potwierdzenie znajomości języka angielskiego – zazwyczaj IELTS na poziomie 6.0, czasem 6.5.
Ale… do tego trzeba przygotować stos dokumentów (i zdać egzamin IELTS), więc ponawiam moją radę – zabierajcie się za proces ze sporym wyprzedzeniem.
A lista dokumentów i spraw do załatwienia wygląda mniej więcej tak:
- List motywacyjny (zwany również Personal Statement) – około 1,5 strony o tobie, o tym jaki jesteś fajny i zdolny, dlaczego chcesz studiować ten kierunek, i dlaczego to właśnie ciebie uczelnia powinna wybrać spośród innych kandydatów. Piszesz jeden list, jeśli startujesz na jeden kierunek lub kilka odmiennych listów, jeśli wybrałeś różniące się od siebie kierunki.
- Tłumaczenia stopni z poprzednich lat liceum (klasa 1, 2 i 3) oraz z ostatniego półrocza.
- Scan wyników egzaminu IELTS lub inny certyfikat potwierdzający twoje umiejętności językowe (każda uczelnia ma swoje wymagania w tym obszarze i podaje je na stronie)
- Scan paszportu.
- Zaświadczenie, że jest się uczniem liceum w Polsce, i że w kwietniu otrzyma się świadectwo ukończenia tegoż liceum, a w lipcu po ogłoszeniu wyników matur – świadectwo dojrzałości (zaświadczenie może wydać ci szkoła, czasem jednak będziesz musiał poprosić sekretariat, by wypełnił specjalny formularz zamieszczony na stronie uczelni).
- Rekomendacja nauczyciela – list, w którym nauczyciel z twojej obecnej szkoły opisuje kim jesteś, wymienia twoje mocne strony i osiągnięcia, rekomenduje cię uczelni oraz zapewnia, że dzięki twojej zaradności i pilności poradzisz sobie na studiach za granicą 😉
- Przeróżne zaświadczenia odbytych szkoleń, praktyk czy staży potwierdzające, że interesujesz się tym kierunkiem studiów (moja córka załączyła zaświadczenie o odbyciu praktyk w pracowni architektonicznej), że chętnie udzielasz się społecznie (zaświadczenia o wolontariatach), że jesteś aktywny poza szkołą (hobby, sport, inne pozalekcyjne pasje). Pokazując swoje zainteresowania i podejmowane przez ciebie aktywności, zwiększasz swoje szanse na przyjęcie na studia.
- CV (ukończone szkoły, doświadczenie zawodowe/prace wakacyjne, wolontariaty, staże, praktyki, znajomość języków oraz umiejętności takie jak obsługa programów czy prawo jazdy)
- Inne dokumenty lub prace związane z kierunkiem – np. na architekturę mogą wymagać rysunków, czyli tzw. teczki twoich prac (takie portfolio buduje się co najmniej rok).
No i na koniec dwa dokumenty, które otrzymasz dopiero w kwietniu i lipcu i dostarczysz je już tylko do jednej uczelni – tej, w której zdecydowałeś się studiować:
- Świadectwo ukończenia liceum
- Świadectwo maturalne.
Wersję polską i angielską świadectw wysyłasz w postaci pliku pdf. Czasem uczelnie wymagają też przysłania oryginału, co jest trochę ryzykowne, bo co zrobisz jeśli oryginał zostanie przez pocztę zgubiony? Można dogadać się z sekretariatem uczelni, że oryginał dostarczy się w pierwszych dniach roku akademickiego, który w Holandii zaczyna się we wrześniu.
Nie muszę dodawać, że wszystkie dokumenty muszą mieć angielskie tłumaczenia. Te ważniejsze, jak świadectwo maturalne, powinny zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Inne jak np. zaświadczenie o wolontariacie czy twoje CV może od razu być napisane w języku angielskim.
STUDIA W HOLANDII – ILE SIĘ CZEKA NA OFERTĘ
Moja córka zaaplikowała na trzy uczelnie w piątek wieczorem 4 marca 2022 (chciałyśmy mieć to z głowy przed weekendem). Pierwszą ofertę otrzymała we wtorek rano 8 marca, kolejną z drugiego uniwersytetu w kwietniu, a jeszcze kolejną z trzeciego w maju. Wybrała Leiden University, nie tylko dlatego, że to dobra uczelnia, ale też dlatego, że wszystkie zajęcia ma w Hadze i może robić sobie wypady nad morze, kiedy tylko ma na to ochotę 🙂
Powodzenia!
Dzień dobry, czy może pani również powiedzieć jak załatwiła pani staż dla córki? Bo rozumiem że nie była w tamtym momencie pełnoletnia a normalnie staże są dla studentów.
Jak znalazłam staż dla córki? Poszukałam wśród bliższych i dalszych znajomych osoby wykonującej zawód architekta i poprosiłyśmy o pomoc. W Europie popularny jest tzw. shadowing – młoda osoba spędza kilka dni z pracownikiem branży, która ją interesuje: lekarzem, architektem, prawnikiem. Podąża za nim i obserwuje na czym polega taka praca. Młodzi ludzie czasem nie do końca potrafią wyobrazić sobie, na czym konkretnie polega wykonywanie zawodu, który chcą zdobyć. Zdarza się, że po odbyciu stażu szukają dla siebie czegoś innego.
Witam, zazdroszczę Pani że ma Pani to już za sobą. Jestem tatą tegorocznej maturzystki, która wybór studiów traktuje jak wyrok, jak coś co będzie rzutowało na jej przyszłość i coś czego nie da się w żaden sposób odwrócić. Zastanawiamy się nad studiami w Holandii głównie ze względów logistycznych i finansowych. Pojawiło mi się kilka pytań na które może zechce mi Pani udzielić odpowiedzi.
– czy aplikowały Panie samodzielnie czy korzystały z usług którejś z firm pomagających w rekrutacji
– czy realnie jest szansa zdążyć z wszystkie jeśli dopiero w tym momencie się za to zabieramy
Aplikowałyśmy samodzielnie, nie jest to skomplikowane. Kiedy córka wybierze już 4 uczelnie w Studielink, każda z nich skontaktuje się z nią i poprosi o przesłanie konkretnych dokumentów lub wypełnienie formularzy. Uczelnie prowadzą kandydatów krok po kroku, często się z nimi komunikują, pisząc np. dziękujemy za przesłanie tego certyfikatu, potrzebne nam będzie jeszcze to i to (proszę sprawdzać spam). Mój syn aplikował w tym roku i dostał się bez problemu. Słyszałam taką opinię, że na uniwersytety w Holandii łatwo sie dostać, ale trudno się na nich utrzymać, ale ta prawda dotyczy pewnie każdych studiów. Po prostu trzeba się uczyć. Co do Pana drugiego pytania: jasne, że zdążycie – jeśli córka chce aplikować na trudniejsze kierunki – trzeba się zabierać za to już teraz (każdy kierunek w opisie na stronie uniwersytety ma informację o deadlines). Proszę powiedzieć córce, że wybór konkretnego kierunku to nie wyrok, ja sama skończyłam kilka i zmieniłam zawód, a to będzie powszechną praktyką w tym pokoleniu, bo zmienia się technologia i świat. Czy to źle? Zupełnie nie! Życie jest przez to ciekawsze. Moim zdaniem nie ma znaczenia co sie studiuje, ale że się to w ogóle robi. A jeśli chodzi o studia w Holandii to muszę ostrzec, że o wiele trudniej niż dostać się na studia jest załatwić sobie akademik czy wynająć pokój. Ale to już temat na oddzielny artykuł. Pozdrawiam i życzę powodzenia!