MIODOWY KOMPLET DLA DZIEWCZYN I CHŁOPAKÓW
Ten wzór nazywany jest plastrem miodu, często można go spotkać w zestawie z innymi splotami warkoczowymi. Przyczepił się do mnie na dłuższy czas, więc używając różnych kombinacji kolorystycznych zrobiłam czapki i kominy dla dziewczyn i chłopaków w mojej rodzinie. Babeczki dostały beż, róż i turkus, a faceci szarości, błękity i zielenie.
MATERIAŁY
Różne kolory wełny/włóczki. Na czapkę potrzeba około 200 g, a na komin od 400 – 600 g. Ja użyłam włóczki Smeraldo (70% wełny i 30% akrylu).
Druty do nabrania oczek na ściągacz: nr 3, po pierwszym rzędzie zmieniłam na nr 3,5. Po skończeniu ściągacza dalej robótkę dziergałam na drutach nr 4,5.
Poniżej podaję wymiary i sposób wykonania czapki damskiej, ale męska niewiele się od niej różni. To czy będzie dłuższa, krótsza, szersza czy węższa w obwodzie zależy od was i wymiarów waszych najbliższych i ich upodobań kolorystycznych.
Wymiary czapki damskiej: 25 cm (czyli 50 cm w obwodzie bez rozciągania) x 24 cm wysokości.
Mój beżowo-różowo-turkusowy komin ma wymiary: u dołu 44 cm (czyli 88 cm w obwodzie) x 46 wysokości. Na górze ściągacz jest węższy (zmniejszyłam tam liczbę oczek) i ma wymiar 32 cm (czyli 64 cm w obwodzie).
CZAPKA DAMSKA „PLASTER MIODU” – WYKONANIE
Na druty nr 3 nabrać 122 oczka nitką w kolorze ciemnego różu, zmienić druty na nr 3,5 i robić ściągacz w taki sposób:
2 oczka lewe, dwa prawe, i tak dalej, ostatnie dwa oczka mają być lewe. Odwracamy robótkę – to będzie nasza prawa strona i robimy dalej ściągacz przez 12 rzędów zaczynając od dwóch oczek prawych.
Zmieniamy rozmiar drutów na wyższy (nr 4) i kolor nitki na turkusowy i przerabiamy 2 rzędy ściegiem jersey (prawe oczka od prawej strony, lewe od lewej).
Zmieniamy rozmiar drutów na wyższy (nr 4,5) i kolor nitki na beżowy i przerabiamy 4 rzędy ściegiem jersey (prawe oczka od prawej strony, lewe od lewej). W piątym rzędzie oczka będziemy „krzyżować warkoczowo”. Zaczynamy tak: 1 oczko brzegowe prawe, 2 oczka przekładamy na drut pomocniczy z tyłu robótki, przerabiamy dwa oczka prawe z lewego druta, a następnie te 2, które czekały z tyłu na drucie pomocniczym. Kolejne 2 oczka przekładamy na drut pomocniczy z przodu robótki, robimy 2 oczka prawe z lewego drutu, a następnie te 2, które czekały z przodu na drucie pomocniczym. Powtarzamy do końca robótki. Ostatnie oczko to oczko brzegowe prawe.
7 rzędów robimy ściegiem jersey. W ósmym znów „krzyżujemy oczka warkoczowo” tylko teraz w odwrotnej kolejności. Zaczynamy tak: 1 oczko brzegowe prawe, 2 oczka przekładamy na drut pomocniczy z przodu robótki, przerabiamy dwa oczka prawe z lewego druta, a następnie te 2, które czekały z przodu na drucie pomocniczym. Kolejne 2 oczka przekładamy na drut pomocniczy z tyłu robótki, robimy 2 oczka prawe z lewego drutu, a następnie te 2, które czekały z tyłu na drucie pomocniczym. Powtarzamy do końca robótki. Ostatnie oczko to oczko brzegowe prawe.
Naprzemienne krzyżowania tworzą wzór zwany plastrem miodu (a plaster miodu składa się z kółeczek).
Po siedmiu krzyżowaniach warkoczowych zmniejszamy liczbę oczek. Ja z każdego „kółeczka” zamykam po dwa oczka. Przez resztę oczek przeciągam nitkę i ją zaciskam. Na czubku czapki przyszywam pompon.
KOMIN „PLASTER MIODU” – WYKONANIE
26 „kółeczek” razy 8 oczek = 208 oczek. Tyle nabieram na druty 3,5 i robię ściągacz i kolejne rzędy jak w czapce. Mój komin ma na wysokość 13 rzędów plastra miodu, wy możecie zrobić więcej lub mniej. Przy ostatnim „krzyżowaniu warkoczowym” oczek robię jedno oczko z dwóch znajdujących się na tylnym drucie – dzięki temu zmniejszam ogólną liczbę oczek o 52 (na początku było 208 – 52 = 156).
Jeszcze tylko dwa beżowe rzędy, dwa turkusowe i różowy ściągacz na drutach nr 3,5 (12 rzędów). Na koniec zamykam wszystkie oczka i zszywam bok. Miłego dziergania!