Szparagi mogą być daniem głównym albo przystawką. Są warzywem niskokalorycznym – mają tylko 18 kcal w 100 g. Są bogate w białko, witaminy A, B, C, K i minerały: magnez, potas, żelazo; w starożytności uważano je za roślinę leczniczą. Mogą być białe, zielone lub fioletowe; ich kolor zależy od sposobu uprawy np. białe rosną w kopcach usypanych z ziemi, nie dociera do nich światło słoneczne, więc nie wytwarzają zielonego chlorofilu. Zielone są bardziej miękkie od białych, ale i ostrzejsze w smaku. Francuzi lubią fioletowe, najwięcej szparagów jedzą Niemcy. W Polsce to warzywo staje się z roku na rok coraz bardziej popularne. Ja najczęściej robię tartę albo makaron ze szparagami. Poniżej moje przepisy.
TARTA ZE SZPARAGAMI
SKŁADNIKI
Ciasto (zamiast robić własne możecie tez kupić gotowe francuskie):
Masa jajeczno-śmietanowa:
WYKONANIE
Do melaksera wsypujemy mąkę, sól i wkładamy pokrojone w kostkę masło. Mieszamy razem stopniowo dodając trochę wody, aż melakser sam „utoczy” ze składników zwartą kulę (nie może być za miękka). Dno naczynia żaroodpornego smarujemy masłem, wyklejamy schłodzonym ciastem, nakłuwamy widelcem i pieczemy w piekarniku na złoty kolor.
W tym czasie myjemy szparagi, odcinamy zdrewniałe końce łodyg, obieramy środkową część i wrzucamy do wrzątku na kilka minut (nie mogą się rozgotować).
Wyjmujemy ciasto z piekarnika. Po ostygnięciu brzegi naczynia wyklejamy pozostałym ciastem. Szparagi układamy promieniście na podpieczonym spodzie i zalewamy masą jajeczno-śmietanową. Posypujemy ziołami. Pieczemy 45 minut w temperaturze 180 stopni. Podajemy z zieloną sałatą.
MAKARON ZE SZPARAGAMI
SKŁADNIKI (na 4 osoby)
WYKONANIE
Zaczynam od postawienia na kuchence dużego garnka z wodą na makaron. Myję szparagi, odcinam zdrewniałe końce łodyg, obieram środkową część ze skórki i wrzucamy do wrzątku na kilka minut (nie mogą się rozgotować). Na patelni rozgrzewam olej i podsmażam na złoto pokrojoną w kostkę cebulkę i czosnek. Kiedy makaron jest al dente, odlewam wodę wrzucam do niego wszystkie składniki, mieszam i wykładam na talerze. Gotowe.
Jeśli nie masz czasu upiec tarty ze szparagami czy przygotować makaronu – najprostszy sposób, aby cieszyć się tym warzywem to ugotowanie go i podanie z bułką tartą zrumienioną na maśle. Smacznego!