Naleśniki to danie łatwe i uniwersalne. Mleczno-mączne placki można jadać na słodko i na słono. Poczatkującym przyda się przepis. Bardziej zaawansowani uzyskają odpowiednią konsystencję ciasta naleśnikowego dosypując naprzemiennie trochę mąki i dolewając ciut mleka.
NALEŚNIKI CIASTO – SKŁADNIKI
NALEŚNIKI CIASTO – WYKONANIE
Jeśli używacie miksera włóżcie do niego wszystkie składniki i zmiksujcie na gładką masę. Jeśli nie macie pod ręką żadnej maszyny, ciasto na naleśniki możecie wymieszać w wysokim garnku przy pomocy trzepaczki lub widelca. W tym przypadku należy zacząć od ubicia jajek i dodawać po kolei porcjami naprzemiennie mleko i mąkę. Jeżeli najpierw wlejecie całe mleko, a potem dosypiecie mąkę powstaną trudne do usunięcia grudki.
Ciasto naleśnikowe należy nabierać łyżką do zupy i wylewać na gorącą patelnię posmarowaną uprzednio odrobiną oleju bądź masła. Naleśniki nie mogą być zbyt grube, bo tracą smak. Należy je smażyć z dwóch stron do zrumienienia. Odkładać na talerz do ostygnięcia.
NALEŚNIKI NADZIENIE
Najczęściej spotykane dodatki do naleśników:
– Biały ser (250 g białego twarogu wymieszać z małym opakowaniem śmietany bądź jogurtu naturalnego, dodać trochę cukru waniliowego i zwykłego cukru do smaku).
– Prażone jabłka (pokrojone w kawałki jabłka wrzucić do rondelka podlać wodą, doprawić cukrem i cynamonem, uprażyć do uzyskania jednolitej masy).
– Szpinak i biały ser lub feta (opakowanie mrożonego szpinaku rozmrozić, wrzucić na patelnię z podsmażonym na maśle ząbkiem czosnku, dodać twaróg lub ser feta, doprawić do smaku).
– Sezonowe owoce i jogurt naturalny.
Najsmaczniejsze naleśniki to te nadziane na przykład słodkim twarogiem i obsmażone z dwóch stron na masełku. Mniam!