wygodny kardigan w jednym kawałku
Ten wpis zacznę od wyjaśnienia niewyszukanej jednakowoż enigmatycznej nazwy tej dzianiny 🙂
Po pierwsze: „kardigan”. Kardigan to sweter zapinany na guziki.
Po drugie: „w jednym kawałku”. Wyznam, że bardzo mnie stresuje zszywanie swetrów (bo mam obsesję, żeby wszystko było perfekcyjne), więc tym razem podjęłam wyzwanie (rzucone przez samą siebie), żeby zrobić sweter bez zszywania. Zrobiłam go więc w jednym kawałku.
Zaczęłam od zrobienia dwóch połówek frontu swetra (w trakcie dodawałam oczka na rękawy), a kiedy były już skończone zrobiłam plecy dziergając je od góry (szyi) w dół (w trakcie zamykałam oczka na rękawy). Rękawy są krótkie, to też nietypowe w swetrach, ale według mnie całkiem fajnie wygląda wystają spod nich koszula czy sukienka.
MATERIAŁY
W przypadku tej dzianiny trudno mi określić ilość wełny potrzebnej do jej wykonania. Ja mój sweter wydziergałam ze stosunkowo cienkiej, lekkiej, prawdziwej wełny, którą w darze otrzymałam od swojej ciotki Izy (każdemu polecam posiadanie w rodzinie takiej ciotki). Domyślam się, że mój materiał pochodzi najprawdopodobniej z lat siedemdziesiątych, takiego już nie dostaniecie. Na oko powiedziałabym, że do wykonania podobnego kardiganu potrzeba około 700 g wełny lub włóczki, którą można robić na drutach nr 4. Oczywiście jeśli kardigan ma być długi, jak mój.
WYKONANIE
Najpierw ścieg zwany „szachownicą”. Składa się z kwadracików – w mojej robótce są to kwadraty 2 x 2 oczka/rzędy.
Szachownicę robimy tak (próbka na 10 oczek):
- 1-szy rząd, prawa strona robótki: 2 oczka prawe, 2 lewe, 2 prawe, 2 lewe, 2 prawe.
- 2-gi rząd, lewa strona robótki: 2 oczka lewe, 2 prawe, 2 lewe, 2 prawe, 2 lewe.
- 3-ci rząd, prawa strona robótki: 2 oczka lewe, 2 prawe, 2 lewe, 2 prawe, 2 lewe.
- 4-ty rząd, lewa strona robótki: 2 oczka prawe, 2 lewe, 2 prawe, 2 lewe, 2 prawe.
Lewa połowa przodu: na druty nr 3 nabrać 56 oczek, wyjąć drut i przerabiać 1 o. b. (oczko brzegowe), ścieg szachownicowy (27 kwadracików) i 1 o. b. Przerabiamy tak 144 rzędy i zaczynamy wyrabiać rękaw dodając 7 razy po 4 oczka na końcu rzędu (przerabiając go od prawej strony). Łącznie mamy: 82 oczka plus 2 o. b. Te 84 oczka przerabiamy przez 42 rzędy. Teraz zaczynając robótkę od prawej strony robimy rozcięcie na dekolt, czyli zamykamy 25 oczek (lub jeszcze lepiej nie zamykamy ich tylko zabezpieczamy na dużej agrafce, można takie kupić w sklepach z pasmanterią), a wracając w kolejnym rzędzie nabieramy na drut 24 oczka. Cały przód ma 200 rzędów.
Prawa połowa przodu stanowi lustrzane odbicie lewej.
Kiedy mamy gotowe dwie połowy przodu, przerabiamy je jedna po drugiej (najpierw prawą, a potem lewą) i mamy na drutach łącznie 84 x 2 = 168 oczek. Robimy je przez 42 rzędy i zaczynamy zamykać po 4 oczka po obu stronach, powtarzamy zamykanie 7 razy i tak kończymy robić rękawy. Na drutach zostało nam 112 oczek, to są nasze plecy (już bez rękawów), robimy je przez kolejne 144 rzędy i zamykamy wszystkie oczka. Tył ma w sumie 200 rzędów.
WYKOŃCZENIE
Zszywamy boki swetra, ale rękawy nie do końca. Do wykonania pozostały nam plisy wokół dekoltu i rękawów oraz plisa z przodu z zapięciem na guziki. Robimy je w tej kolejności:
Plisa wokół dekoltu – przekładamy z dużej agrafki 25 oczek z dekoltu lewego frontu na drut nr 4, dobieramy oczka wkłuwając drut w oczka „pleców”(48) i pomiędzy przodem a tyłem (2) i 25 oczek z dekoltu prawego frontu na drut, łącznie mamy 100 oczek. Robimy 20 rzędów ściegiem francuskim zmieniając w trakcie robienia druty na mniejszy rozmiar (3,5, a kończąc na 3). Ścieg francuski: wszystkie oczka we wszystkich rządach przerabiamy na prawo.
Plisa z przodu z zapięciem na guziki, to właściwie 2 plisy:
Tę przy prawym froncie robimy bez dziurek. Nabieramy na drut nr 3,5 oczka (przeciągając drutem nitkę przez brzeg robótki). Wszystkich oczek jest 163. Przerabiamy 8 rzędów ściegiem francuskim.
Plisę przy lewym froncie robimy z dziurkami. Nabieramy na druty nr 3,5 oczka (przeciągając drutem nitkę przez brzeg robótki). Wszystkich oczek jest 163. Przerabiamy 4 rzędów ściegiem francuskim. W piątym rzędzie od prawej strony robótki robimy 3 oczka prawe, zamykamy 2 oczka, robimy 29 oczek prawych, zamykamy 2 oczka, robimy 29 oczek prawych, zamykamy 2 oczka, robimy 29 oczek prawych, zamykamy 2 oczka, robimy 29 oczek prawych, zamykamy 2 oczka, robimy 29 oczek prawych, zamykamy 2 oczka, 3 oczka prawe. Przekręcamy robótkę na lewą stronę i w tych miejscach, gdzie zamknęliśmy po 2 oczka nabieramy teraz na drut 2 oczka (tak powstanie dziurka na guzik), resztę oczek przerabiamy na prawo. Kolejne rzędy przerabiamy oczkami prawymi, jak gdyby nigdy nic. Kiedy mamy już osiem rzędów zamykamy wszystkie oczka.
Przyszywamy guziki do plisy przy prawym froncie.
Zostało nam wykończenie rękawów. Przeciągając drutem nitkę przez brzeg robótki, nabieramy 60 oczek i robimy 4 rzędy ściegiem francuskim. Zamykamy wszystkie oczka. Zszywamy rękawy do końca i gotowe. Miłego dziergania!